На Форумі МВМП обговорюють майбутнє комунальних підприємств в Україні

Дизайн без назви (28)

Комунальні підприємства України як явище, успішні та неуспішні кейси, пошук рішень – теми обговорень XII Форуму Мережі Вільних Місцевих Політиків у Тернополі.

Організатори – Центр Громадянських Ініціатив за підтримки Фонду Фрідріха Науманна.

Учасники дійшли згоди, що діяльність комунальних підприємств — загальнодержавна проблема. Зазвичай, КП — це збиткові підприємства з застарілими технологіями, низькою якістю послуг, роздутим штатом. Часто такі підприємства пов’язані з корупційними схемами і працюють в тіні. Їх діяльність не є прозорою та потребує постійних дотацій з бюджету. Це явище навіть породило метафору «заробіток на збитках».

На переконання спікера Форуму — заступника Тернопільського міського голови з питань інфраструктури та одного з найкращих сіті-менеджерів України Владислава Стемковського, комунальні підприємства — це архаїзм, який необхідно заміняти конкурентним бізнесом. Він пояснив, що для надання якісних послуг у сфері ЖКГ потрібен індивідуальний підхід, об’єктивна ціна чи вартість, але об’єктивна ціна не можлива без конкуренції, а конкуренція — без вільного ринку. Відповідаючи на усталену думку, що комунальні підприємства дають змогу громаді впливати на її діяльність, Владислав Стемковський запевнив, що це ілюзія. «Ви будете контролювати не прибутки, а збитки цих КП», — пояснив спікер.

Відтак, заступник голови Тернопільського міського голови розповів, що у Тернополі не має жодного комунального за формою власності підприємства, яке обслуговує житловий фонд, адже обслуговування та експлуатація житлових будівель — абсолютно конкурентна сфера бізнесу. Також Владислав Стемковський зупинився на питанні утримання житлового фонду і наголосив, що тут важливішим є безпека експлуатації, ніж комфорт. Звернув увагу доповідач і на рівень сприйняття проблеми громадянами, який часто є емоційним та непрофесійним, а тому стримує зміни.

Учасники наводили різні приклади функціонування КП у своїх містах. До прикладу, у Новому Роздолі є приватизованим комунальне ТЕЦ, послуги населенню надаються, але разом з тим, приватники мають додатковий політичний вплив на депутатів. У Жовкві є успішний приклад діяльності КП «Теплокомуненерго», що модернізувало систему. Мер міста Тростянець Юрій Бова переконаний, що роздавати комунального майна треба якнайменше, у місті приватизований ринок і він став прибутковим. Експерти переконані, Тростянцю це вдалось лише тому, що сам мер – ефективний менеджер.

Доповідач Андрій Васильєв, екс-директор київського КП «Міськпаливо» розповідав про досвід Європи у питанні розвитку інфраструктури громад. Так от, у Німечинні послуги населенню надають приватники, але ринок має чіткі правила функціонування, створюють умови для конкуренції і у Великобританії, а от у Франції переважна більшість підприємств належать комунам, є багато прикладів концесій.

На Форумі обговорювали питання важливості децентралізації утворення тарифів, переходу на адресне субсидування, ефективне функціонування наглядових рад. Універсального рішення, як виявилось, не існує. Відтак, учасники Форуму розробляють резолюцію з чіткими рекомендаціями для органів влади аби сприяти вдосконаленню ринку розвитку інфраструктури в Україні.

Приєднуйтесь до нас, та отримуйте на Ваш е-mail найцікавіші новини нашого сайту!
Share to Facebook
Share to Google Plus

Залишити коментар

Ви маєте бути авторизовані, щоб розмістити коментар.