Комунікації депутата місцевої ради у своєму окрузі

Анна Дацко, учасниця проекту "Гільдія експертів", експерт з місцевого самоврядування, правового статусу депутатів місцевих рад, комунікацій між депутатами місцевих рад та громадою управління проектами місцевого розвитку.

 

 

«Яка влада найкраща?

Та, яка вчить нас управляти собою».(Гете)

Комунікацією як ефективним управлінським засобом розвитку та реалізації заходів необхідних для досягнення поставлених цілей депутат місцевої ради повинен використовувати у своїй діяльності постійно: як у раді, так і у виборчому окрузі.

Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» (надалі – Закон) чітко визначено права та обов'язки обранця у відповідній раді та у окрузі.

Тож, які ж вони обов'язки депутата перед виборцями? Законодавець їх визначив статтею 10 Закону. Запорука ефективної реалізації завдань у окрузі – правильно побудована комунікація «депутат-мешканці». Саме мешканці округу є ідейними натхненниками та першими помічниками депутата. Так, п.1  ст. 10 Закону на депутата покладено обов'язок  підтримки зв'язку із виборцями, який можна реалізувати через особисті зустрічі та прийоми.

ПОРАДА. Для того, щоб мати місце для зустрічей, необхідно написати  звернення відповідному міському голові про намір проводити прийом громадян у приміщенні ради, наприклад, кожного першого четверга місяця. Важливо не проводити зустрічі у приватних помешканнях чи офісах.

Під час таких зустрічей мешканці будуть висловлювати свої проблеми, пропозиції, побажання, прохання. Висловлені клопотання, відповідно до ст. 17 Закону, можна оформляти у формі доручення виборців.

ПОРАДА. Таку форму звернення варто використовувати для вирішення «незручних» питань, осторонь яких депутат не може бути. У такому випадку депутат вимушений вирішити підняте у «Дорученні виборців» питання.

Строки розгляду адресованих депутату звернень не регламентована ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», тому для визначення таких потрібно керуватися нормами ЗУ «Про звернення громадян».

Для ефективної реалізації своїх обов'язків у виборчому окрузі депутат місцевої ради може залучати помічників – консультантів. Згідно із ст. 29.1 Закону депутат може мати до 5 помічників на громадських засадах. Допомога помічників буде корисна у вивченні громадської думки, вивченні потреб округу, організації зустрічей, звітів, підготовці проектів рішень, вирішенні інших комунікативних завдань.

Важливо пам'ятати, що продумана та цілеспрямована комунікація «депутат-виборець» сприяє наданню високоякісних адміністративних послуг, а діалог з мешканцями має формуватися  виходячи із поставлених цілей та потреб у окрузі.

Загальновідомий факт, що орган місцевого самоврядування та її виконавчі органи далеко не єдині органи урядування. Мешканці мають право приймати рішення щодо розвитку свого міста через громадські слухання чи місцевий референдум. Завданням ефективного депутата є підтримати таку ініціативу та забезпечити мешканцям можливості впливати на життя своєї громади. Такою формою може бути рада голів ОСББ, рада голів ГО тощо. Добре організована така комунікація сприятиме щоденній роботі, розвитку сприятливого середовища та атмосфері співпраці.

Діяльність депутата у окрузі має ґрунтуватися на наступних принципах:

  1. Актуальності. Інформація, якою оперує депутат, завжди актуальна та оновлена.
  2. Зрозумілості. Депутат висловлюється доступно та зрозуміло для усіх верств населення.
  3. Оперативності. Мешканці очікують, що депутат діятиме швидко та ефективно.

Дотримання цих простих принципів дозволить створити довірливі відносини з мешканцями, а вони, у свою чергу, відчують себе долученими до розвитку міста, через усвідомлення того, що їхня робота впливає як на свої власні цілі так і на загальні цілі своєї вулиці, міста.

Підсумовуючи вищенаведене, ефективний депутат повинен:

  1. Регулярно комунікувати з мешканцями, попередньо проінформувавши про дату, час та місце зустрічі.
  2. Вирішувати актуальні проблеми округу, залучаючи при потребі мешканців.
  3. Організовувати роботу помічників – консультантів.
  4. Періодично звітувати перед громадою.

Кожному округу ефективного депутата!

 

 

 

 


Коментарі

Додати свій коментар

Авторизація

Забули пароль?

Назад