За Порошенка: чому жителі Львівської області проголосували не так, як вся Україна

Шоумен Володимир Зеленський не просто виграв вибори у чинного президента Петра Порошенка, а й отримав більше голосів, ніж його опонент, практично у всіх областях України. Винятком стала лише Львівська - тут перемога залишилася за Порошенко.

Delo.ua розповідає, чому саме цей регіон вибився із загальної картини виборів-2019.

У першому турі президентських виборів підтримка Володимира Зеленського в регіональному розрізі не була такою абсолютною. Після голосування 31 березня Петру Порошенко вдалося вибороти першість у Львівській та Тернопільській областях. Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко в першому турі стала переможцем голосування в Івано-Франківській області. Ще дві - Луганська і Донецька - очікувано підтримали засновника "Опозиційною платформи", екс- "регіонала" Юрія Бойка. Решта регіонів в першому турі були за Зеленського, і це означало, що його підтримка у всій країні була практично рівномірною.

Як відзначали після першого голосування політичні експерти, результат голосування залежав від того, хто з кандидатів-фіналістів забере собі голоси електорату тих, хто не вийшов у другий тур. Зараз результати підрахунку Центральної виборчої комісії показують, що більша частина цих голосів дісталася Володимиру Зеленському.


Так, в першому турі він отримав 5 714 034 (30,24%) голосів, а в другому, за результатами обробки 100% електронних протоколів, 13 541 528 (73,22%). Петро Порошенко в першому турі набрав 3 014 609 (15,95%) голосів, а в другому всього приблизно на півтора мільйона більше - 4 522 320 (24,45%). Явка виборців 31 березня і 21 квітня була приблизно однаковою - 62,8% і 61,37% відповідно. У першому турі недійсними були визнані 1,18% бюлетенів, а в другому - 2,31%.

У регіональному розрізі картина виборів ще більш показова. За Петром Порошенко залишилася тільки Львівська область. У першому турі в цій області чинний президент отримав 35,32% голосів, а в другому - 62,79%. На думку експертів, на такий результат Петра Порошенка вплинув цілий ряд факторів.

В першу чергу свою роль зіграли основні меседжі, на які наголошувалося під час кампанії Порошенко - армія, мова, віра. Всі ці теми близькі виборцям Західної України, пояснює політтехнолог, виконавчий директор комунікаційної групи XPR Валентин Войтків.

"Незалежна церква, сильна армія, українська мова стали для них тригерами. Виборці Галичини вважають, що боротьба за українську ідентичність і захист від російської агресії важливіше будь-яких інших тем. Для них Порошенко став уособленням сильного політика-націоналіста, тому, вибираючи між ним і умовним лібералом-космополітом Зеленським, вони вибрали Порошенко ", - говорить Войтків.

Як зазначає львівський громадський діяч Віталій Загайний, ще одна особливість виборців цього регіону в тому, що за україномовність Порошенко і його увагу до церкви вони можуть прощати йому більше промахів, ніж українці з інших регіонів. Навіть якщо мова йде про корупційні скандали.

"Вся кампанія Петра Олексійовича Порошенка була вибудувана на темах націонал-демократів часів В'ячеслава Чорновола та темі армії, яку актуалізувала війна на сході, - розповідає Загайний, - Погляд в минуле підказує, що жителі Галичини частіше готові голосувати за чинну владу. Так було в 1994 році, коли Леонід Кравчук намагався переобратися на другий термін, змагаючись з Леонідом Кучмою. Так було в 1999 році, коли Кучма переобирався на другий термін ".

На думку політолога Владислава Сердюка, основні меседжі, навколо яких будувалася виборча кампанія Порошенко, одночасно стали і його перевагою, і недоліком. Результати виборів показали, що робити упор виключно на одну електоральну групу було помилкою.

"Відчувається те, що передвиборний штаб не вивчив питання, які важливі для інших регіонів України. Команда Зеленського це зробила. Слід віддати належне штабу" Зе "за більш нейтральну кампанію. Це дозволило зробити Зеленського універсальним кандидатом в очах виборців", - говорить Сердюк.

Більш того, політичне позиціонування, яке вибрав Порошенко, істотно обмежувало можливості зростання його рейтингу в центральних і південних областях України - тих, за рахунок яких партія БПП набрала пристойний результат на парламентських виборах в 2014 році, вважає політтехнолог Андрій Прокопенко. Для виборців, які живуть в центрі, на сході та півдні країни більш актуальними були питання економічного зростання та підвищення рівня життя, а Порошенко просував гасла про армію, мову і віру, які більш-менш знайшли відгук на заході України, говорить він.

Проте Західна Україна однією областю не обмежується. Але саме у Львівській перемогу Петру Порошенко допоміг ще й адміністративний ресурс, вважає генеральний директор аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник.

"У Львівській області завдяки губернатору Олегу Синютці (який після виборів заявив, що йде у відставку - авт.) Був, як ніде, відчутний адмінресурс, який, втім, не перетинав кордону закону і допустимої агітації. З іншого боку в цій області команда Зеленського не змогла на свою сторону залучити сильних регіональних політиків. в той час, як на Волині їм допомагав Ігор Палиця, а в Івано-Франківській - Олександр Шевченко і так далі ", - пояснює політичний експерт.

Також, на думку Миколи Мельника, жителі Галичини виявилися досить чутливими до пропаганди в стилі "якщо не Порошенко, то Путін". Однак страх, який "продавала" команда Порошенко за допомогою гасел про те, що "головне - не втратити країну" і "21 квітня - вирішальний вибір між Порошенком і Путіним" зіграв з чинним президентом злий жарт за рахунок того, що багато українців просто втомилися від війни, несправедливості і "старих облич" при владі, вважає Валентин Войтків.

"Зеленський сів на цю хвилю і "продавав" надію. Він уособлював нового політика поза системою, який пропонував" зробити їх разом "і відновити справедливість. В цій кампанії ця історія виявилася важливішою", - говорить Войтків.

Нагадаємо, що Петро Порошенко визнав свою поразку на виборах після того, як були оприлюднені попередні дані Національного екзит-полу.


Коментарі

Додати свій коментар

Авторизація

Забули пароль?

Назад