Проблема забруднення повітря: чи так все однозначно

 

Автор статті: учасник проекту "Гільдія експертів" Сергій Хорольський - голова ГО "Екогард" м. Київ, раніше працював помічником депутата Київської міської ради. Експерт: Громадські ініціативи та їх співпраця з органами влади. Організаційний розвиток. Зелений рух. 

Останнім часом через засоби масової інформації ми все частіше чуємо про погіршення екологічної ситуації, зокрема забруднення повітря. Час від часу з'являється невідомий смог в тій чи іншій частині нашої країни. Починаються здогадки, чи це горять торф'яники, чи занадто багато машин, застаріле обладнання промисловості, техногенні аварії та багато чого іншого. Достеменно ніхто не може нічого сказати. У соціальній мережі Фейсбук ситуація ще гірша: Кременчук, Запоріжжя, Дніпро, Кропивницький, Маріуполь - це тільки найпомітніші міста, де люди почали об'єднуватись перед загрозою екологічного лиха, виносити власні проблеми в мережу. Проте протистояння між громадою і забруднювачами або органами влади досить часто проходить в двох крайнощах - досить жвавому та негативному емоційному руслі або вже прямо в судах. Через ряд обставин іноді активісти змушені чинити супротив економічному розвитку регіону.

Де все починається?

В одній статті неможливо якісно поставити проблему, надати  опис і роз'яснення щодо існуючої ситуації, навести аналітику.  Першочерговим завданням ми вбачаємо окреслити питання, які лежать на поверхні, проте про які ми рідко розмірковуємо.  Таким чином факт за фактом, подія за подією ми спробуємо окреслити всю ситуацію на наочних прикладах.

Для автора дослідження тематики забруднення повітря почалось із спостережень за київськими туманами. Вже декілька років в холодні пори Київ накриває  важке сіре повітря. Офіційні джерела  визнали проблему смогу в останні дві зими, проте тільки в найважчі періоди. Хоча не хитре спостереження дає змогу назбирати достатньо фактів, що місто вкрите техногенним димом майже весь зимовий період. Достатньо вийти на мости через Дніпро о будь-якій порі і ви побачите, що наче туман стелеться понад річкою і прибережними кварталами, або зникаючі будинки у мряці повітря. Проте колір цього явища є наче "брудним" димкувато- синім чи жовто-синім і розміщення цього туману не завжди звичне. Мається на увазі, що повітряні маси тяжіють більше до промислових чи інфраструктурних об'єктів, можливо менш інтенсивне заповнення впадин на місцевості, натомість досить значне затуманення верхніх поверхів будинків особливо торгово-офісних приміщень. Ми ще повернемось до ролі об'єктів нерухомості в формуванні даного явища, а поки розберемо його суть. Звісно взаємодія між туманом та забрудненням повітря шкідливими речовинами дуже сильна. Ці процеси та явища насправді підсилюють один одного і навіть досить суттєво погіршують ситуацію. За визначенням термінів звернемось до Вікіпедії.

Тума́н — атмосферне явище, що полягає у скупченні продуктів конденсації водяної пари.

Смог (від англ. Smoky fog, буквально — «димовий туман») — аерозоль, що складається з диму, туману і пилу, один з видів забруднення повітря у великих містах і промислових центрах

Отже туман - це каплі води настільки дрібні, що легко можуть переноситись повітрям, проте ці краплі мають не достатню температуру, щоб злетіти на більш високі шари атмосфери. Як і будь-яка вода, вони з легкістю розчиняють в собі різні речовини, сполуки або поглинають часточки пилу. Дуже часто господині збризкують поверхню перед підмітанням: вода абсорбує пил, стає брудною, проте під час прибирання не здіймається курява. Коли часточка води досить дрібна, змішуючись з пилом, вона з легкістю може здійнятись у повітря і мандрувати завдяки найлегшому вітерцю. Кожен з нас в дитинстві розводив фарби у склянці води. Навіть через над малий розмір вода не перестає бути водою і розчиняти речовини, просто наша склянка тепер, наприклад, за розміром в декілька разів менша вістря голки. Як у склянці перемішуються фарби, так і у маленькій крапельці перемішуються різні сполуки іноді, навіть, утворюючі нові. Через звичні хімічні процеси дуже часто сполуки, з яких складається, смог набагато шкідливіші за першочергові складники.

Від теорії до реального стану справ.

За часи незалежності Україна втратила більшість своєї важкої промисловості. Тоді, чому в нас за останні роки настільки погіршилась ситуація з забрудненням повітря? В промислових регіонах відповідь тривіально проста: старі радянські великі підприємства просто економлять на очисних спорудах та десятиліттями не модернізують виробництво. А навіщо? Система державного моніторингу в екологічній сфері просто не працює або дрібний штраф в декілька тисяч гривень набагато легше сплатити навіть декілька разів в рік, проте не витрачати декілька десятків мільйонів гривень на очисні споруди підприємства.  Ось прямі слова міністра екології України, які розмістив на своїх сторінках Урядовий портал - "Найбільший штраф для посадових осіб за забруднення територій становить 1700 грн, а для фізосіб - 1300 грн... Один інспектор для 100% покриття планових завдань повинен провести за один місяць перевірку 20 суб'єктів господарювання. За стандартами цей показник не повинен перевищувати семи перевірок... Як правило, вони не здійснюють цих перевірок, а переключаються на невеликі компанії і ведуть контроль для можливого особистого збагачення. Робота Державної екоінспекції, крім низької ефективності, характеризується ще й високим рівнем корупційного тиску "

Перемножити 1700 грн на сім  перевірок 11 900 гривень на рік - це гранична сума, при сплаті якої підприємство може забруднювати територію так, як йому буде зручно.  Візьмемо витрати середнього підприємства на очисні споруди.  Наприклад, очисні споруди сміттєспалювального заводу "Енергія" за оцінками Комплексної цільової програми підвищення енергоефективності та розвитку житлово-комунальної інфраструктури міста Києва на 2016 - 2020 роки становить 320 мільйонів гривень. Якби ви були підприємцем, яку суму з запропонованих ви обрали для витрат, що не пов'язані з одержанням прибутку, а є скоріше такими, що не підлягають відшкодуванню? І таке відбувається по всій країні. В промислових регіонах - Дніпропетровщина, Запоріжжя, Донеччина та інших підприємства значно потужніші і їх значно більше. Тому проблему видно неозброєним оком. Проте звідки береться погіршення ситуації в менш індустріальних містах?

Коли дрібні факти роблять велике лихо

Найчастіше у забрудненні повітря міст звинувачують інфраструктурні об'єкти та транспорт. Збільшення автомобілів є одним з факторів та чи є він вирішальним? Індустріальна потужність столиці за часи незалежності досить зменшилась. На місцях колишніх заводів зводяться житлові комплекси та офісні центри. Здавалось би саме з забрудненням має ситуація поліпшуватись. Проте є дуже багато нюансів таких, які лежать на поверхні: зміна міського ландшафту, збільшення потреби в енергогенерації і зростання інфраструктурного навантаження. І є такі , на котрі не завжди звертаєш увагу.  З метою створення найбільш комфортних умов забудовники в багатьох об'єктах будівництва зводять власні котельні або бойлерні. Наприклад, за законом Оцінки впливу на довкілля під проходження процедури видачу дозволу підпадають або великі електростанції, або будівництво великих кварталів.  Тобто будівництво однієї або двох бойлерних в підвалі будинку не підпадають під цей критерій. Та і дійсно, чого б це звертати увагу на декілька котлів, що підігрівають воду? Якщо подивитись на данні Державної служби статистики будівництво, починаючи з 2014 року, стабільно зростає і будівництво житла займає приблизно чверть від усіх будівельних робіт. 

Обсяг виконаних будівельних робіт за видами будівельної продукції

(млн.грн.)

Можна з великою впевненістю казати, що при таких обсягах будівництва мова буде йти навіть не про одну дві сотень котелень. Придивіться взимку на дахи новобудов офісних центрів та торгово-розважальних центрів. Ви побачите постійний дим з енергогенеруючих установок. Проте ці викиди ніхто не перевіряє і не відстежує просто через те, що вони не підпадають під регуляторні акти. Ось так там трішки, тут щось невеличке, ще десь маленьке, а сумарна шкода стає просто вражаючою. За даними Всесвітньої організації здоров'я Україна є одним зі світових лідерів з смертності через забруднення повітря, а якщо брати кількість смертей на сто тисяч жителів то ми займаємо впевнене перше місце.

Декілька слів на завершення

Підсумовуючи, хочеться сказати, що вищенаведені приклади були висвітлені для часткової ілюстрації проблеми стану довкілля. Нерегульованість певних процесів, невідповідність шкоди і покаранню, відсутність контролю з боку держави - все це в комплексі стимулює до нехтуваннями екологічними правами наших громадян. Маємо сподівання, що з анонсованими реформами у системі охорони довкілля ситуація зміниться на краще.


Коментарі

Додати свій коментар

Авторизація

Забули пароль?

Назад